fbpx

Výmena rozvodov

Rozvody sú súčasťou každého vozidla. Ich úlohou je spojovať a koordinovať otáčanie hriadeľov (kľukového a vačkového), ktoré riadia ventily, ale taktiež slúžia na poháňanie vodného  a vstrekovacieho čerpadla. Poznáme dva typy rozvodov:

 • remeňové – ich hlavnou súčasťou je rozvodový remeň, ktorý je ozubený a vyrába sa z gumy – remeňové reťaze sú spravidla lacnejšie ako tie reťazové;
 • reťazové – hlavnou súčasťou reťazových rozvodov je rozvodová reťaz – rozvodová reťaz sa oproti rozvodovému remeňu vyrába z kovu, výmena reťazových rozvodov je náročnejšia a aj drahšia

Aké sú najčastejšie poruchy rozvodov v aute?

Vážnou a najčastejšou poruchou rozvodov v aute je poškodenie rozvodového remeňa. Jeho poškodenie zväčša spôsobuje opotrebenie, alebo vytekajúci olej, respektíve nafta. V tých horších prípadoch môže dôjsť až k jeho samotnému pretrhnutiu. Pretrhnutie dokáže spôsobiť poškodenie motora.

K častým poruchám patrí aj ich neodborné nastavenie a zlá montáž. Toto zlé nastavenie má za následok zvýšenie spotreby paliva, zníženie výkonu motora, zlé štartovanie, zvýšenie emisií a dymenia. Z tohto dôvodu odporúčame nechať výmenu a následné nastavenie rozvodov na profesionálnych automechanikov.

Čo sa stane, keď rozvodový remeň praskne či preskočí?

Stretnú sa piesty s ventilmi a poškodenie môže by rôzne: od menej závažného, keď dôjde len k ohnutiu ventilov (nasávacích a výfukových ventilov ) až po ďaleko vážnejšie, kedy sa zlomí vačkový hriadeľ, prípadne všetky ventily, môže sa dokonca poškodiť aj blok motora, ohnúť ojnica alebo kľukový hriadeľ.Preto je nevyhnutné pravidielne meniť komplet celú rozvodovú sadu.

Kedy je potrebné vymeniť rozvody?

Intervaly výmeny remeňa sa pri rôznych motoroch výrazne líšia, rozpätie sa pohybuje medzi 60 000 až 240 000 najazdenými kilometrami. K limitu prejdenej vzdialenosti pritom pristupuje aj časové obmedzenie, keďže remeň sa s vekom stáva tvrdší a krehkejší. Tu je obvyklá hranica päť až sedem rokov.

Objednajte sa u nás na výmenu rozvodov. Po obhliadke vozidla urobíme cenový návrh za materiál a prácu.

Our professionals know how to handle a wide range of car services. Whether you drive a passenger car or medium sized truck or SUV, our mechanics strive to ensure that your vehicle will be performing at its best.

Cena

Výmena remeňového rozvodu 130 €
Výmena reťazového rozvodu Od 200 €

Prečo si vybrať nás

Majiteľom vozidiel ponúkame celý rad služieb. Pomôžeme vám so všetkým, od výmeny oleja až po výmenu motora. Poradíme si s akýmkoľvek problémom na vozidlách.

 • Opravíme Váš automobil čo najrýchlejšie
 • Profesionálny prístup, sme členom skupiny Profi auto
 • Ponúkame Vám širokú škálu služieb na automobiloch
 • Rýchloservis robíme na počkanie
 • Po dokončení opravy Vás informujeme sms správou s cenou opravy

Časté otázky

 • Je potrebné meniť rozvody?

  Rozvod motoru je časovanie a umožňuje správny chod motora. Rozvody sú najdôležitejšou časťou súčasťou motoru, ktorú je potrebné meniť v 80 000 intervaloch u remeňového rozvodu.

 • Čo všetko je nutné meniť pri rozvodoch?

  Súčasťou rozvodov je u remeňového rozvodu remeň, vodiace a napínacia kladka, vodná pumpa. U reťazového rozvodu je to reťaz, klzáky, šponovák, vodná pumpa.

  Vodná pumpa niekedy býva umiestnená mimo rozvodov ale odporúča sa meniť pri každej výmene rozvodov.

 • Ako často treba meniť rozvody?

  Prvú výmenu rozvodov udáva výrobca v príručkách, no ďalšie výmeny už by sa mali dodržiavať intervaly u remeňového rozvodu cca 80 000 km.

© Copyright 2021 Autocentrum Sereď